13. OŽUJKA 2025.
Činjenice o štrajku

Poštovani članovi Sindikata hrvatskih učitelja,

temeljem vaših upita odgovaramo na najčešća pitanja.

1. Odnosi li se izjašnjavanje članova Sindikata hrvatskih učitelja o sudjelovanju u štrajku svih javnih službi u prosincu na ovaj štrajk?

Tijekom pregovora o osnovici, nakon što je Vlada u studenom 2024. godine ponudila rast osnovice u 2025. godini od 2 % od 1. travnja 2025. godine i odbijanja većine zahtjeva sindikata javnih službi u pogledu materijalnih prava, Sindikat hrvatskih učitelja je pozvao sve sindikate javnih službi da se pridruže našoj inicijativi. Sedam sindikata javnih službi se pridružilo i donijeli su odluke o najavi štrajka. Sindikat hrvatskih učitelja je proveo izjašnjavanje među članovima i 75,6 % naših članova izjasnilo se da će sudjelovati u štrajku te je sukladno izjašnjavanju Veliko vijeće 4. prosinca jednoglasno donijelo odluku o najavi štrajka zbog neprihvatljive ponude Vlade Republike Hrvatske za rast osnovice od 2 % u 2025. godini.

Članovi Sindikata hrvatskih učitelja nisu se tada izjašnjavali o sadašnjim zahtjevima (lepezi zahtjeva) tri sindikata.

Sigurno se članovi Sindikata hrvatskih učitelja u prosincu nisu izjašnjavali npr. o odgodi modularne nastave, a koja se na zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama ni ne odnosi.

2. Štrajk je upitne zakonitosti

Tri sindikata su navela kao jedan od dva razloga za pokretanje postupka mirenja sljedeće: povećanje osnovice za izračun plaće za 2025. godinu za 10% u odnosu na osnovicu za izračun plaće za 2024. godinu.

Sami organizatori štrajka izjavljivali su da je samo jedan zahtjev, u lepezi zahtjeva, temelj za zakonit štrajk (Željko Stipić za Jutarnji list 6. 3. 2025.: Prvi zahtjev sindikata bio je rast osnovice za izračun plaća od 10 %, što je ujedno i temelj za zakonit štrajk, budući da sindikati nisu potpisali Dodatak I. TKU-a).

Svih jedanaest reprezentativnih sindikata javnih službi, uključujući i tri organizatora ovoga štrajka, u procesu pregovora za TKU krajem prošle godine korigiralo je početni zahtjev od 10 % (5 % + 5 %) rasta osnovice plaće za 2025. godinu te je konačni sindikalni zahtjev bio 4 % + 4 %.

Budući da nije potpisan Dodatak I. TKU-a, Odlukom Vlade Republike Hrvatske primjenjuje se rast osnovice od 3 % + 3 %.

Razlika od rasta osnovice do ispunjenja konačnog zahtjeva svih sindikata iznosi 1 % + 1 %.

Štrajk za 10 %?

Organizatori štrajka informirali su članove i javnost o tome da je zahtjev za štrajk rast osnovice od 10 %. Postavljanje zahtjeva od 10 % znači anuliranje proteklih pregovora jedanaest reprezentativnih sindikata javnih službi i rast osnovice od 3 % + 3 %. Budući da se time zahtjev vraća na početak tih pregovora zanemarujući čak i činjenicu da su sami organizatori štrajka korigirali u pregovorima zahtjev na 4 % + 4 %, dovodi se u pitanje i sama zakonitost štrajka.

Sukladno Zakonu o reprezentativnosti ni ova tri obrazovna sindikata ni svi sindikati obrazovanja (uključujući i naš) nemaju legitimitet za potpisivanje dodatka TKU-a koji bi bio važeći, a kojim bi se regulirao rast osnovice za 10 %, jer se ne ispunjavaju uvjeti iz navedenog Zakona.

Ne mogu obrazovni sindikati ugovarati visinu rasta osnovice koja se odnosi, sukladno Zakonu o plaćama, na sve zaposlenike u javnom sektoru, koji broje preko 180 000 zaposlenih.

Jesu li emocionalni razlozi i nezadovoljstvo temelj za zakonit štrajk?

Zakon o radu ne prepoznaje nezadovoljstvo i emocionalne razloge kao temelj za zakoniti štrajk. Svjesni smo da postoji mnoštvo razloga za nezadovoljstvo u sustavu obrazovanja, no Zakon o radu ne prepoznaje nezadovoljstvo, emocionalne razloge ili „ono što nas najviše tišti“ kao temelj zakonitog štrajka.

Sindikat hrvatskih učitelja nikada nije izdao svoje članove, za razliku od drugih sindikata.

Odgovorni sindikati ne vode svoje članove u štrajk upitne zakonitosti, štrajk u kojem nisu jasni ciljevi i koji ne može rezultirati ostvarenjem zahtjeva.

Kada se prikrivaju razlozi štrajka, tada štrajk postaje cilj, a ne sredstvo.

Vaš Sindikat hrvatskih učitelja